Zarządzanie cholesterolem — najlepszy sposób zapobiegania atakom sercaAutor: Richard Klemens

Cholesterol jest obecnie jednym z najbardziej znanych terminów medycznych. Każdy „coś” o tym wie, ale przede wszystkim cholesterol kojarzy się nam z czymś „złym” i „niechcianym”, co przytrafia się osobom starszym iz nadwagą. Fakty wskazują, że około 20 procent populacji USA ma wysoki poziom cholesterolu we krwi.

W rzeczywistości holsterol jest woskowatą, tłuszczopodobną substancją (lipidem), której organizm potrzebuje do wielu ważnych funkcji, takich jak wytwarzanie nowych komórek, niektórych hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, które pomagają trawić tłuszcz. Jest obecny w ścianach komórkowych lub błonach komórkowych w całym ciele, w tym w mózgu, nerwach, mięśniach, skórze, wątrobie, jelitach i sercu.

W rzeczywistości nasze ciała potrzebują cholesterolu do normalnego funkcjonowania, ale zbyt dużo cholesterolu może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Czemu ? Cholesterol i inne tłuszcze nie rozpuszczają się we krwi. Muszą być transportowane do iz komórek przez specjalne nośniki. Cholesterol przemieszcza się przez twoją krew związaną z białkiem. Ten pakiet białkowo-cholesterolowy nazywa się lipoproteiną. Lipoproteiny mają wysoką lub niską gęstość w zależności od tego, ile białka jest w stosunku do tłuszczu.

Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) są głównym nośnikiem cholesterolu we krwi. Jeśli we krwi krąży zbyt dużo cholesterolu LDL, może on powoli gromadzić się w ścianach tętnic zasilających serce i mózg. Wraz z innymi substancjami może tworzyć płytkę nazębną, gruby, twardy osad, który może zatykać te tętnice. Kiedy tętnice wieńcowe ulegają zwężeniu lub zatkaniu przez złogi cholesterolu i tłuszczu (proces zwany miażdżycą tętnic) i nie mogą dostarczać wystarczającej ilości krwi do serca, wynikiem jest choroba niedokrwienna serca. Jeśli dopływ krwi do części serca zostanie całkowicie odcięty przez całkowite zablokowanie tętnicy wieńcowej, wynikiem jest zawał serca. Jest to zwykle spowodowane nagłym zamknięciem skrzepu krwi tworzącego się na poprzednim zwężeniu. Cholesterol lipoproteinowy o niskiej gęstości nazywany jest „złym” cholesterolem, ponieważ może powodować gromadzenie się cholesterolu i blokowanie tętnic. LDL to głównie tłuszcz z niewielką ilością białka.

Około jedna trzecia do jednej czwartej cholesterolu we krwi jest przenoszona przez lipoproteiny o dużej gęstości (HDL). Eksperci medyczni uważają, że HDL ma tendencję do przenoszenia cholesterolu z tętnic z powrotem do wątroby, gdzie jest przekazywany z organizmu. Niektórzy eksperci uważają, że HDL usuwa nadmiar cholesterolu z blaszek miażdżycowych, a tym samym spowalnia ich wzrost. HDL nazywany jest „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga zapobiegać gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach. Jest to głównie białko z niewielką ilością tłuszczu.

Ponieważ istnieje dobry cholesterol i zły cholesterol, konieczna jest nie tylko znajomość poziomu cholesterolu, ale także ważna jest znajomość poziomów LDL i HDL.

Faktem jest, że nie ma żadnych objawów wysokiego poziomu cholesterolu. Pierwszym objawem wysokiego poziomu cholesterolu może być zawał serca lub udar. Poziom cholesterolu można zmierzyć tylko za pomocą badania krwi. Wyniki przedstawiają się w postaci trzech głównych liczb:

  • Cholesterol całkowity
  • LDL
  • HDL

Poziom LDL powinien być niższy niż 160.
Cholesterol całkowity powinien być niższy niż 200.
Poziom HDL powinien być wyższy niż 35.

Najważniejsze: Twój poziom LDL jest dobrym wskaźnikiem ryzyka chorób serca. Obniżenie LDL jest głównym celem leczenia, jeśli masz wysoki poziom cholesterolu. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy poziom LDL, tym większa szansa na rozwój chorób serca.

Pamiętaj: Zaleca się regularne badania poziomu cholesterolu, aby dowiedzieć się, czy poziom cholesterolu mieści się w normie.

CO MOŻESZ ZROBIĆ Z POZIOMEM CHOLESTEROLU LDL?
Główną przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu we krwi jest spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu, zwłaszcza tłuszczów nasyconych. Tłuszcze nasycone znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko i inne produkty mleczne, które nie są beztłuszczowe, masło i jajka. Niektóre z tych produktów są również bogate w cholesterol. Smażone fast foody i przekąski często zawierają dużo tłuszczu.

Nadwaga i brak ćwiczeń fizycznych mogą sprawić, że zły cholesterol wzrośnie, a dobry spadnie. Regularna aktywność fizyczna może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego) i podnieść poziom cholesterolu HDL (dobrego). Pomaga również schudnąć. Powinieneś starać się być aktywny fizycznie przez 30 minut przez większość, jeśli nie wszystkie dni.

Palenie papierosów uszkadza ściany naczyń krwionośnych, powodując pękanie płytek bogatych w cholesterol i zawał serca. Palenie może również obniżyć poziom cholesterolu HDL nawet o 15 procent.

Ponadto, gdy kobiety przechodzą menopauzę, ich poziom złego cholesterolu zwykle wzrasta. Istnieje również rzadki rodzaj dziedzicznego wysokiego cholesterolu, który często prowadzi do wczesnych chorób serca. Niektórzy ludzie dziedziczą stan zwany hipercholesterolemią rodzinną, co oznacza, że ​​bardzo wysoki poziom cholesterolu występuje w rodzinie. Inne osoby, zwłaszcza osoby, u których cukrzyca występuje w rodziny, dziedziczą wysoki poziom trójglicerydów. Trójglicerydy to inny rodzaj tłuszczu we krwi, który może również podnosić poziom cholesterolu. Osoby z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi mają zwykle niższy poziom cholesterolu HDL i wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Progesteron, sterydy anaboliczne i męskie hormony płciowe (testosteron) również obniżają poziom cholesterolu HDL.

Możemy więc wyciągnąć wniosek, że główną terapią jest zmiana stylu życia. Obejmuje to kontrolowanie wagi, spożywanie pokarmów o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, regularne ćwiczenia fizyczne, niepalenie i, w niektórych przypadkach, picie mniejszych ilości alkoholu.

Ale w zależności od czynników ryzyka, jeśli zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne nie działają po około 6 miesiącach do 1 roku, lekarz może zalecić lek obniżający poziom cholesterolu.

Obecnie istnieją bardzo skuteczne leki zwane „statynami”, takie jak Lipitor.

Lek działa, pomagając usunąć z krwi szkodliwy cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i ograniczając zdolność organizmu do tworzenia nowego cholesterolu LDL. Każda tabletka Lipitor zawiera 20 mg atorwastatyny. Należy do klasy leków zwanych inhibitorami reduktazy HMG-CoA. Działa poprzez spowolnienie produkcji cholesterolu w organizmie. Lipitor wykazał zdolność do zatrzymywania, a nie tylko spowalniania, potencjalnie śmiertelnego gromadzenia się płytki miażdżycowej w zatkanych tętnicach. Chociaż garstka dostępnych obecnie leków spowalnia gromadzenie się nowej blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych, nie udowodniono, że żaden lek na rynku nie powstrzymuje powstawania nowej płytki i usuwa istniejącą blaszkę.

Jeśli więc przegrywasz walkę z poziomem LDL, możesz odwiedzić moją stronę www.craforhealth.com/cholesterol.html, poświęconą skutecznej opiece medycznej, aby znaleźć odpowiednie leczenie Twojej choroby.


Biografia autora
Richard Clement jest wydawcą internetowym, którego celem jest pomaganie użytkownikom online w uzyskaniu odpowiedniej i skutecznej opieki medycznej. Odwiedź moją stronę www.craforhealth.com/cholesterol.html, aby uzyskać więcej informacji.


Źródło artykułu: http://www.ArticleGeek.com — bezpłatna zawartość witryny


Powiązane artykuły dotyczące zdrowia i chorób


©2006 ArticleGeek.com: Bezpłatna zawartość witryny — wszelkie prawa zastrzeżone

#Zarządzanie #cholesterolem #najlepszy #sposób #zapobiegania #atakom #serca

FacebookTwitterPinterestRedditWhatsAppLinkedInShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *