Wzrost włosów i nie tylkoAutor: John Stanley

Nic w życiu nie jest tak proste, jak się wydaje, więc nie powinno dziwić, że pasmo włosów, które znalazłeś dziś rano na szczotce, jest niezwykle złożoną częścią twojego ciała. Włosy zaczynają pojawiać się na ciele człowieka jeszcze w łonie matki. Zanim rozwijający się płód osiągnie wiek 22 tygodni, na ciele jest już 5 milionów pęcherzyków. Co ciekawe, to wszystkie pęcherzyki, które kiedykolwiek się rozwiną, niezależnie od tego, jak długo żyjemy. Żaden nigdy nie zostanie dodany.

Anatomia włosów
Włos składa się z mieszka włosowego, który jest osadzony w skórze oraz trzonu włosa, który pojawia się na naszym ciele. Sam pęcherzyk składa się z wielu warstw, z których każda ma określoną funkcję. Brodawka leży u podstawy mieszka włosowego. Naczynia włosowate są połączone z brodawką i dostarczają krew do komórek otaczających dolną część pasma włosa zwaną cebulką.

Mieszek włosowy otaczają dwie osłonki, wewnętrzna i zewnętrzna, których zadaniem jest zarówno ochrona trzonu włosa przed uszkodzeniem, jak i wspomaganie jego wzrostu we właściwym kierunku. Osłona wewnętrzna biegnie obok łodygi włosa i kończy się na gruczołach łojowych. Zewnętrzna osłona biegnie do gruczołu i kończy się na mięśniu prostownika pilusu. Jest to mięsień, który powoduje, że nasze włosy „stają dęba”, gdy się kurczą.

Łodyga włosa składa się z trzech warstw martwych komórek białkowych zwanych keratyną. Najbardziej wewnętrzna warstwa, znana jako rdzeń, nie zawsze występuje w każdym trzonie włosa. Druga warstwa, znana jako kora, zapewnia większość trzonu włosa. O kolorze włosów decyduje przede wszystkim pigmentacja zawarta w tej warstwie. Najbardziej zewnętrzna warstwa nazywana jest naskórkiem. Składa się z szeregu nakładających się komórek. Połysk i połysk włosów pochodzi z łuski.

Jak rosną włosy
Włosy na głowie rosną średnio o sześć cali rocznie lub tylko o 0,3-0,4 mm dziennie. Istnieją trzy różne etapy wzrostu włosów.

– Faza katagenu
Ta faza przejściowa trwa około dwóch do trzech tygodni. W dowolnym momencie około 3% twoich włosów znajduje się w tej fazie. W tym okresie włosy nie rosną, podczas gdy zewnętrzna część osłonki korzenia włosa kurczy się i przyczepia do korzenia.

– Faza telogenu
Ta faza, zwana „okresem spoczynku”, dotyczy około 15% włosów. Telogen utrzymuje się przez około 100 dni w przypadku włosów na skórze głowy i znacznie dłużej w przypadku pozostałych włosów na ciele.

– Faza anagenowa
Ta faza określa okres aktywności, w którym komórki rzęsate dzielą się i następuje wzrost nowych włosów. Faza ta może trwać od dwóch do sześciu lat. Krótsze okresy wzrostu wskazują na ludzi, którzy mają problemy z zapuszczaniem długich włosów.

Zaburzenia wzrostu włosów
Istnieją dwa zaburzenia wzrostu włosów, które dotykają ludzi. Hirsutyzm to przypadłość dotykająca głównie kobiety. Definiuje się ją jako stan, w którym dochodzi do nadmiernego wzrostu grubych i ciemnych włosów w miejscach typowo zarezerwowanych dla mężczyzn. Obszary te obejmują twarz, klatkę piersiową i otoczkę lub obszar otaczający sutek. Hipertrychoza to stan, który powoduje nadmierny wzrost włosów w obszarach ciała, w których zwykle nie ma widocznych włosów. Oba te stany są uleczalne.


Biografia autora
John Stanley jest autorem kilku artykułów dotyczących wypadania włosów i tego, co można zrobić, aby przywrócić utracone włosy.


Źródło artykułu: http://www.ArticleGeek.com — bezpłatna zawartość witryny


Powiązane artykuły o wypadaniu włosów


©2006 ArticleGeek.com: Bezpłatna zawartość witryny — wszelkie prawa zastrzeżone

#Wzrost #włosów #nie #tylko

FacebookTwitterPinterestRedditWhatsAppLinkedInShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *