Historia perfum i zapachówPerfumy to jeden z tych produktów, które mogą wpływać na nasze emocje. Ludzki zmysł węchu wpływa na zachowanie i kształtuje różne nastroje. Może nawet przywoływać wspomnienia z przeszłości. Perfumy jako narzędzie marketingowe obecne są również w naszym codziennym życiu i można je znaleźć w wielu produktach konsumpcyjnych. Poza faktem, że perfumy są tak popularne, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak doszło do tego, czym są dzisiaj? Jaka jest historia perfum?

Niektórzy antropolodzy twierdzą, że perfumy były używane przez człowieka prymitywnego poprzez palenie dziąseł i żywic na kadzidła. Uważa się, że między 7000 a 4000 pne intensywnie pachnące oleje roślinne, zwierzęce i tłuszczowe z oliwek i sezamu zostały połączone z pachnącymi roślinami w celu stworzenia oryginalnych maści.

Historycy uważają, że trzy tysiące lat temu w starożytnym Egipcie perfumy były po raz pierwszy używane w rytuałach, jako część ich ceremonii religijnych, tworząc przyjemny zapach. Te zapachy pochodziły z dziąseł, żywicznych drzew, oleju i różnych roślin, w wyniku czego powstała maść perfumowana, którą wcierano w skórę. Setki lat później kobiety w Egipcie używały perfum ze względu na ich walory kosmetyczne. Uważa się, że egipska królowa Kleopatra miała swoje ekskluzywne balsamy i zapachy używane jako kosmetyki i afrodyzjaki, co pomogło jej podbić Juliusza Cezara, a później Marka Antoniego. Również z tej samej epoki uważa się, że perfumy były używane w Mezopotamii do ceremonii rytualnych. A dalej na wschód, w Chinach, aromatyczne zioła były wykorzystywane do celów leczniczych.

Później, wraz z rozwojem szlaków handlowych, perfumy stały się bardzo popularne, a popyt na produkty zapachowe zwiększył handel między różnymi cywilizacjami. Afryka i Indie zaczęły zaopatrywać cywilizację Bliskiego Wschodu w nard i imbir. Syryjczycy sprzedawali pachnące towary do Arabii. Cywilizacja śródziemnomorska zaczęła kupować cymbopogon i imbir z południowej Arabii. Tak więc handel produktami zapachowymi trwał nadal, a wraz z jego rozwojem perfumy zapachowe zostały ostatecznie wprowadzone z biegiem czasu do kilku cywilizacji, takich jak Hindusi, Izraelici, Kartagińczycy, Arabowie, Grecy, Rzymianie i ostatecznie ponownie wprowadzono setki lat później we Włoszech i Francja.

W XIII wieku Włochy prowadziły duży handel przyprawami i perfumami z cywilizacjami wschodnimi. Portugalia i Hiszpania również próbowały ustanowić ważny handel przyprawami, mając wyłączne trasy na Wschód. Tak trzeba było odkryć nowy świat Ameryki.

Gdy wpływ włoskich perfum objął sąsiednie kraje, Francja zaczęła rozszerzać użycie perfum, oferując najpierw perfumowane rękawiczki, które najczęściej były perfumowane zapachami neroli lub zwierząt, takimi jak ambra i cywet. Od tego czasu francuskie perfumy stały się znane na całym świecie i dziś wyznaczają standardy doskonałości.

Również Francja odegrała ważną rolę w przywróceniu używania perfum do celów terapeutycznych w świecie zachodnim. Istnieją doniesienia, że ​​w czasie II wojny światowej perfumy lecznicze były stosowane w leczeniu ran i oparzeń, a później w leczeniu problemów psychiatrycznych.

Perfumy łączyły w przeszłości różnych ludzi poprzez handel aromatycznymi zapachami. Odegrał również ważną rolę, ponieważ jego handel oznaczał ekonomiczną siłę dla narodów. Tak więc ten wyjątkowy produkt, który umożliwił odkrywanie nowych światów, wywarł ogromny wpływ na historię współczesnego człowieka. Na poziomie osobistym perfumy mogą wpływać na zachowanie ludzi, co samo w sobie nadaje perfumom klasę samą w sobie. Być może właśnie dlatego jest tak pożądana przez każdego z nas.

Wyślij tę stronę do:


Biografia autora
Roberto Sedycias – konsultant IT w firmie PoloMercantil
Ten artykuł jest objęty licencją GNU FDL i może być rozpowszechniany bez uprzedniej zgody autora. Jednak imię i nazwisko autora oraz wszystkie adresy URL (linki) wymienione w artykule i biografii muszą zostać zachowane.
Ten artykuł jest również dostępny w języku portugalskim w sekcji artykułów z wiadomościami na stronie PoloMercantil
Roberto Sedycias pracuje jako konsultant IT w firmie PoloMercantil.


Źródło artykułu: http://www.ArticleGeek.com — bezpłatna zawartość witryny


Powiązane artykuły dotyczące zdrowia i urody

Czy używasz szczotki z naturalnego włosia?
Pielęgnacja włosów zaczyna się od ich rozczesania. Istnieją co najmniej trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, jak czesać włosy. Dowiedz się tutaj, w jaki sposób możesz poprawić krążenie krwi w skórze głowy poprzez odpowiednie szczotkowanie włosów. Sucha skóra zimą: jak sobie z tym poradzić
Czucie się jak mrożona rodzynka często nie jest najlepszym sposobem na cieszenie się zimą i towarzyszącymi jej radosnymi wakacjami. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z suchą skórą zimą. Rodzaje perfum
Ten artykuł wyjaśnia wiele rodzajów zapachów perfum i jest przydatnym przewodnikiem dla kogoś, kto próbuje wybrać odpowiedni rodzaj perfum pasujący do jego stylu życia.


©2006 ArticleGeek.com: Bezpłatna zawartość witryny — wszelkie prawa zastrzeżone

#Historia #perfum #zapachów

FacebookTwitterPinterestRedditWhatsAppLinkedInShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *