Fakty, które warto wiedzieć o perfumachPerfumy (łac. „per fume” oznaczające „przez dym”) były bardzo lubiane przez Egipcjan, Rzymian i Arabów. W Azji Wschodniej perfumy były oparte na kadzidłach. Ludzie robili perfumy z przypraw i ziół, takich jak bergamotka, mirt, kolendra, żywica drzew iglastych i migdały. Wykorzystanie kwiatów pojawiło się dopiero po tym, jak Avicenna, irański lekarz i chemik, pokazał proces destylacji, dzięki któremu można było uzyskać olejki z kwiatów. W 1370 roku na polecenie królowej Węgier Elżbiety powstały pierwsze na świecie nowoczesne perfumy – „Hungary Water” poprzez zmieszanie olejków zapachowych z roztworem alkoholu.

Skład perfum ma kluczowe znaczenie i jest obsługiwany przez eksperta znanego jako perfumiarz, który zajmuje się zapachami podstawowymi, takimi jak róża, jaśmin, cola itp.; modyfikatory, takie jak estry; blendery, takie jak linalool i hydroksycytronellol; oraz utrwalacze, takie jak żywice, zapachy drzewne i bazy bursztynowe. Powstały zapach jest wyjaśniony w muzycznej metaforze trzech „nut”, a mianowicie nut górnych (składających się z szybko parujących cząsteczek o małych rozmiarach), takich jak zapachy cytrusów i imbiru; nuty serca (składające się z wolno parujących cząsteczek średniej wielkości), takie jak zapachy lawendy i róży; i nuty bazowe (składające się z najwolniej odparowujących cząsteczek o największych rozmiarach), takie jak utrwalacze itp. Wszystkie te nuty działają razem jak muzyczny akord.

Olejki zapachowe zawierają związki lotne w wysokich stężeniach i dlatego muszą być rozcieńczane rozpuszczalnikami, aby nie spowodować obrażeń podczas aplikacji bezpośrednio na skórę lub ubranie. Typowym rozpuszczalnikiem jest czysty etanol lub etanol zmieszany z wodą. Frakcjonowany olej kokosowy lub wosk, neutralnie pachnące tłuszcze, takie jak jojoba, mogą również działać jako rozpuszczalniki i rozcieńczać olejek zapachowy. Olejek zapachowy miesza się dalej z innymi związkami aromatycznymi. Ogólnie procent związków aromatycznych w ekstrakcie perfum wynosi od 20% do 40%; w wodzie perfumowanej wynosi od 10% do 30%; w wodzie toaletowej wynosi od 5% do 20%; aw wodzie kolońskiej od 2% do 5%.

Stężenie olejku w perfumach wraz z innymi związkami aromatycznymi decyduje o intensywności, trwałości i cenie perfum, dlatego jest pilnie strzeżoną tajemnicą każdego perfumiarza i domu perfumeryjnego. Dostosowując poziom procentowy i nuty perfum, można tworzyć wariacje na temat tej samej marki, takie jak Chanel Pour Monsieur i Pour Monsieur Concentree.

Klasyfikacja perfum nigdy nie jest kompletna ze względu na jej stale ewoluujący charakter. Tradycyjna klasyfikacja obejmuje takie kategorie, jak Single Floral, Floral Bouquet, Amber, Woody, Leather, Chypre i Fougere; podczas gdy współczesna klasyfikacja obejmuje jasne kwiatowe, zielone, oceaniczne/ozonowe, cytrusowe/owocowe i gourmand. W 1983 roku Michael Edwards, konsultant ds. perfum, stworzył nową klasyfikację zapachów „The Fragrance Wheel”, która sklasyfikowała i podzieliła na pięć standardowych rodzin, a mianowicie kwiatowe (kwiatowe, miękkie kwiatowe, kwiatowo-orientalne), orientalne (miękkie orientalne, orientalne, Woody Oriental), Woody (Drewno, Omszałe Lasy, Dry Woods), Fougere (zawiera elementy zapachowe ze wszystkich rodzin) i Fresh (Citrus, Green, Water).

W przemyśle perfumeryjnym do produkcji perfum wykorzystano wiele źródeł aromatycznych, takich jak rośliny, zwierzęta i źródła syntetyczne. Rośliny są wykorzystywane jako źródło związków aromatycznych i olejków eterycznych. Używane części roślin to:

1 – Kora (cynamon, cascarilla);
2 – Kwiaty (róża, jaśmin, osmantus, tuberoza, mimoza, wanilia);
3 – Kwiaty (cytrusy, ylang-ylang, goździki);
4 – Owoce (jabłka, truskawki, wiśnie, litsea cubeba, jagody jałowca, wanilia, pomarańcze, cytryny, limonki, grejpfruty);
5 – Liście i gałązki (lawenda, paczula, cytrusy, fiołki, szałwia, rozmaryn, siano, pomidor);
6 – Żywice (labdanum, mirra, guma benzoesowa, balsam peruwiański, kadzidło/olibanum, sosna, jodła, bursztyn, kopal);
7 – Korzenie, Cebule i Kłącza (korzenie wetiweru, kłącza imbiru i irysa);
8 – Nasiona (kolendra, kakao, kwiat muszkatołowy, kardamon, anyż, gałka muszkatołowa, kminek, bób tonka);
9 – Drewno (agar, brzoza, palisander, drzewo sandałowe, sosna, brzoza, jałowiec, cedr).

Źródła pochodzenia zwierzęcego obejmują ambrę, kastoreum, piżmo, rzymskie terpeny, plaster miodu i cywet. Inne naturalne źródła to porosty i protisty. Źródła syntetyczne obejmują syntetyczne środki zapachowe syntetyzowane z destylatów ropy naftowej, żywic sosnowych itp. Nowoczesne perfumy są w większości wytwarzane ze źródeł syntetycznych, ponieważ pozwalają na zapachy niespotykane w naturze, na przykład Calone to syntetyczny związek, który nadaje morski metaliczny ozonowy zapach. Syntetyczne aromaty są bardziej spójne niż naturalne aromaty i dlatego są obecnie szeroko stosowane w nowoczesnych dostępnych perfumach.

Wyślij tę stronę do:


Biografia autora
Ten artykuł jest również dostępny w języku portugalskim w sekcji artykułów z wiadomościami na stronie www.polomercantil.com.br/perfume-fragrancia.php – Roberto Sedycias pracuje jako konsultant IT w firmie PoloMercantil


Źródło artykułu: http://www.ArticleGeek.com — bezpłatna zawartość witryny


Powiązane artykuły dotyczące zdrowia i urody

Czy używasz szczotki z naturalnego włosia?
Pielęgnacja włosów zaczyna się od ich rozczesania. Istnieją co najmniej trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, jak czesać włosy. Dowiedz się tutaj, w jaki sposób możesz poprawić krążenie krwi w skórze głowy poprzez odpowiednie szczotkowanie włosów. Sucha skóra zimą: jak sobie z tym poradzić
Czucie się jak mrożona rodzynka często nie jest najlepszym sposobem na cieszenie się zimą i towarzyszącymi jej radosnymi wakacjami. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z suchą skórą zimą. Rodzaje perfum
Ten artykuł wyjaśnia wiele rodzajów zapachów perfum i jest przydatnym przewodnikiem dla kogoś, kto próbuje wybrać odpowiedni rodzaj perfum pasujący do jego stylu życia.

Perfumy i zapachy
W tym artykule wyjaśniono podstawowe grupy zapachów, które pomogą optymalnie wykorzystać kolejny zakup perfum, wykorzystując zapach perfum, który najlepiej pasuje do jego stylu życia.

Perfumy Dla Mężczyzn I Kobiet
W tym artykule opisano wiele zapachów odpowiednich dla mężczyzn i kobiet. Mówi także o tym, kiedy należy użyć odpowiedniego zapachu. To cenny poradnik dla tych, którzy chcą kupić odpowiednie perfumy.

Perfumy dla każdego
Ten artykuł opisuje pokrótce, jak powstają perfumy i wyjaśnia, jak ważne jest wybranie zapachu, który najlepiej pasuje do osobowości użytkownika.


©2006 ArticleGeek.com: Bezpłatna zawartość witryny — wszelkie prawa zastrzeżone

#Fakty #które #warto #wiedzieć #perfumach

FacebookTwitterPinterestRedditWhatsAppLinkedInShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *