Ćwiczenia i motywacja, część 3: KontynuujAutor: Tanja Gardner

Uwaga: to jest część 3 z 4-częściowej serii artykułów. Części 1 i 2 można znaleźć na stronie optimumlife.co.nz/Fitness_Articles.htm


KOLEJNY ETAP: DZIAŁANIE
Następny etap transteoretycznego modelu Prochaski – „Akcja” – rozpoczyna się, gdy zaczniesz podejmować (zgadłeś) działanie.

Jeśli jesteś na tym etapie, jesteś gotowy na zmiany – i to już teraz. Na etapie działania wiesz, gdzie chcesz być, jak się tam dostaniesz, i zacząłeś (lub masz zamiar zacząć) robić coś, co cię poruszy. Udało ci się pokonać pierwszy poważny punkt sporny — przezwyciężyć inercję, ale to nie znaczy, że stąd będzie łatwo. Bez względu na to, jak dobre masz intencje, rozpoczęcie rutyny to nie to samo, co jej utrzymanie. Przeszkody – czy to małe (jak zaproszenie do zrobienia czegoś w czasie, w którym planowałeś ćwiczyć), czy duże (jak zachorowanie lub kontuzja) – będą się pojawiać.


RADZENIE SIĘ Z PRZESZKODAMI
Kiedy napotkasz przeszkodę, poświęć trochę czasu, aby ponownie połączyć się z głównym celem i powodami, dla których chcesz go osiągnąć. Pamiętaj, dlaczego w ogóle ćwiczysz. Jak możesz nadal osiągnąć swój cel i znaleźć sposoby na obejście tej nowej przeszkody? Twój dziennik może być tutaj twoim przyjacielem – wykorzystaj go, aby zastanowić się, dlaczego coś mogło okazać się trudniejsze niż oczekiwano, i przeprowadzić burzę mózgów na różne sposoby pójścia naprzód. Możesz go również używać do proaktywnego motywowania się, zanim pojawią się przeszkody — do śledzenia postępów w dowolnej dziedzinie, w której chcesz się poprawić.


ZAANGAŻUJ INNYCH
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, stwórz rutynę ćwiczeń, która zaangażuje przyjaciół lub rodzinę. Badania wykazały, że ludzie, których przyjaciele lub rodzina wspierają ich cele, znacznie częściej je osiągają, i trudno nie czuć wsparcia, gdy ludzie, na których Ci zależy, pracują razem z Tobą. Nie tylko to, ale jeśli zgodziłeś się spotkać ze swoim „kumplem treningowym” na sesję ćwiczeń, znacznie trudniej go zawieść, decydując w ostatniej chwili, że po prostu nie możesz się dzisiaj przejmować.


ZAWIERAJ UMOWY ZE SOBĄ
Jeśli masz problem ze znalezieniem motywacji do wyjścia z domu, obiecaj sobie, że nie musisz kończyć treningu, jeśli nie chcesz. Zdecyduj, że musisz ukończyć tylko pierwsze dziesięć minut, a potem, jeśli naprawdę nie masz na to ochoty, daj sobie pozwolenie na spakowanie się i powrót do domu. W większości przypadków wystarczy wyjść z domu i zacząć.

Nie lekceważ potęgi przekupstwa, aby uzyskać krótkoterminową motywację! Zidentyfikuj trzy lub cztery różne małe rzeczy, które sprawiają ci przyjemność i obiecaj sobie, że poświęcisz trochę czasu i pozwolisz sobie na co najmniej jedną z nich, jeśli ukończysz trening zgodnie z planem.


WEZWAĆ POMOC!
Na koniec, jeśli zauważasz coraz większe trudności z motywowaniem się pomimo wypróbowania wszystkich powyższych sugestii, rozważ rozmowę z osobistym trenerem w pobliżu. Duża część kwalifikacji jako trener obejmuje nie tylko naukę określonych ćwiczeń, ale także naukę, jak utrzymać motywację klientów. Jeśli koszt jest dla Ciebie problemem, pomyśl poważnie o zatrudnieniu trenera online.

Ogólnie rzecz biorąc, szkolenie online jest znacznie bardziej przystępne cenowo niż szkolenie bezpośrednie – a jeśli wszystko, czego chcesz, to ktoś, kto zapewni ci entuzjazm i odpowiedzialność, oznacza to, że nie płacisz za usługi, których nie potrzebujesz.

W podsumowaniu kolejnego numeru naszej serii „Ćwiczenia i motywacja” przyjrzymy się końcowemu etapowi modelu Prochaski – i co zrobić, jeśli znajdziesz się w przerażającym etapie „nawrotu”. Do tego czasu niech każdy dzień przybliża Cię do optymalnego życia!


Biografia autora
Optimum Life Ltd. Optimum Life.co.nz zapewnia klientom na całym świecie zrównoważone usługi zarządzania sprawnością fizyczną i zarządzaniem stresem. Aby uzyskać szczegółowe informacje o tym, jak możemy pomóc Ci osiągnąć optymalną kondycję przy ograniczonym budżecie, odwiedź stronę trainerforce.com/optimumlife Aby otrzymać kopię naszego bezpłatnego poradnika „Co to jest Optimum Fitness?” Raport i lista kontrolna, wyślij wiadomość e-mail na adres mailto:[email protected] z hasłem „Proszę wysłać listę kontrolną i raport sprawności” w nagłówku tematu


Źródło artykułu: http://www.ArticleGeek.com — bezpłatna zawartość witryny


Powiązane artykuły fitness


©2006 ArticleGeek.com: Bezpłatna zawartość witryny — wszelkie prawa zastrzeżone

FacebookTwitterPinterestRedditWhatsAppLinkedInShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *