Choroba oczu – Okno światła w Jądrze CiemnościAutor: Bronwen Roberts

Dr Jeremy Joseph zgłosił się na ochotnika do występu operacja katarakty na pacjentach w Zimbabwe w 1995 roku i uczestniczył w swojej pierwszej wyprawie dla SEE International (Surgical Eye Expeditions). Ten londyński okulista wiedział, że spodziewa się setek pacjentów przedwcześnie oślepionych przez zaćmę; ich stan pogarsza słabe wyposażenie i brak leków.

Czego się nie spodziewał, to potężny wpływ, jaki to doświadczenie wywrze na jego własne życie. „Moja praca w SEE International jest wyzwaniem i inspiracją; jest to w dużej mierze proces dwukierunkowy” — mówi dr Joseph. „Z mojego doświadczenia wyniosłem tyle samo, ile oddałem. Wiele przypadków to nie jest zwykła zaćma. Pacjenci są często młodzi z zaćmą urazową lub starzy z zaćmą złożoną. Musiałem nauczyć się operować w mniej niż idealne warunki, w których dopływ wody lub elektryczności może zostać zatrzymany w dowolnym momencie. Ale miałem przyjemność pracować z niektórymi najbardziej oddanych okulistów na świeciea doświadczenie było dla mnie jednym z rozwoju osobistego i pewności siebie”.

To wydaje się być ciągły proces uczenia się. Pod koniec kontynuacji obozu okulistycznego w Namibii, gdzie dr Joseph i jego współpracownicy operowali ponad 125 pacjentów, weszli do lokalnej sali, w której zebrali się pacjenci, aby się pożegnać. „Każdy pacjent, który wcześniej był niewidomy, a który teraz mógł widzieć, podszedł do przodu i po kolei uścisnął rękę każdego chirurga w podziękowaniu. Sala wypełniła się emocjami” – mówi dr Joseph.

Ślepota wywołana zaćmą w tej części świata pozbawia jednostkę możliwości pracy i zarabiania na życie, a społeczne i ekonomiczne konsekwencje ślepoty są zatrważające. Dr Joseph dodaje: „Nasza praca nie polega tylko na przywracaniu ludziom wzroku; pomagamy im odzyskać życie”.
Od tej pierwszej wyprawy dr Joseph brał udział w dziewięciu kolejnych. Jest jednym z setek okulistów z całego świata, którzy połączyli siły z SEE International, aby poświęcić swój czas i energię na walkę ze ślepotą spowodowaną zaćmą i innymi chorobami oczu w krajach rozwijających się.

Według Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaćma odpowiada za około połowę światowej ślepoty, której można zapobiec, a zaćma obustronna (zaćma obu oczu) powoduje obecnie ślepotę co najmniej 20 milionów ludzi. Harry Brown, kalifornijski okulista, założył SEE International na początku lat 70. wraz z grupą wyszkolonych chirurgów okulistów, pielęgniarek i techników z całego świata.

Celem dr Browna było przekształcenie marnego życia w produktywne. Teraz, gdy to marzenie się spełniło, tysiące niewidomych osób w ponad 40 krajach, w tym na Filipinach, w Meksyku, Peru, Tajlandii, Kenii, Ekwadorze i Malawi, jest skutecznie leczonych. Każdego roku swoje usługi oferuje ponad 600 okulistów-wolontariuszy. Pomimo pomocy udzielonej wielu pacjentom; nadal są tacy, którzy nie otrzymują leczenia ze względu na fakt, że SEE International może działać tylko w jednym miejscu przez ograniczony czas.

Często inne problemy, takie jak jaskra, ślepota rogówki lub choroby siatkówki, pozostają nieleczone z powodu ograniczonych zasobów. Ponieważ uznają, że ich duża liczba przypadków stanowi tylko niewielki ułamek uleczalnych lub możliwych do uniknięcia przypadków ślepoty w krajach rozwijających się, SEE International finansuje oddzielny program edukacyjny dla okulistów w krajach Trzeciego Świata. Obóz oka programy współpracują z okulistą goszczącym, aby zapewnić szkolenie, jeśli jest to wymagane, oraz pomóc w zapewnieniu sprzętu, takiego jak mikroskopy i autoklawy (używane do sterylizacji narzędzi chirurgicznych). Powtarzane są wizyty w tym samym kraju, aby utrzymać tempo projektów.


Biografia autora
Jeremy Joseph jest konsultantem okulistą w The Cosmetic & Ophthalmic Eye Surgery Center www.osc-centre.com (COS), które jest wspierane przez chirurgów okulistów (specjalistycznych konsultantów okulistycznych zwanych chirurgami okulistycznymi), chirurgów kosmetycznych i chirurgów zaćmy oraz okulistów z niektórych czołowych londyńskich szpitali. Dr Joseph wykonał ponad 7000 operacji zaćmy i jest integralną częścią SEE International.


Źródło artykułu: http://www.ArticleGeek.com — bezpłatna zawartość witryny


Powiązane artykuły dotyczące zdrowia i chorób


©2006 ArticleGeek.com: Bezpłatna zawartość witryny — wszelkie prawa zastrzeżone

#Choroba #oczu #Okno #światła #Jądrze #Ciemności

FacebookTwitterPinterestRedditWhatsAppLinkedInShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *